شکر نارگیل چیست و چه فوایدی دارد

0

اثرات منفی مصرف شکر اضافه‌شده هر روز بیشتر از پیش در حال مشهود شدن هستند. به همین دلیل، بسیاری از مردم به سراغ جایگزین‌های طبیعی شکر رفته‌اند. یکی از شیرین‌کننده‌های طبیعی که در سالهای اخیر محبوبیت زیادی کسب کرده، شکر نارگیل است. این شکر از درخت نخل نارگیل بدست می‌آید که نسبت به شکر معمولی مغذی‌تر بوده و همچنین شاخص قند پایین‌تری دارد.

شکر نارگیل در یک فرآیند طبیعی و دو مرحله‌ای بدست می‌آید:

  1. گُلِ درخت نارگیل برش زده می‌شود و عصاره مایعِ داخل آن درون ظرف‌هایی جمع می‌گردد.
  2. سپس عصاره را زیر حرارت می‌گذارند تا بخش زیادی از آب آن بخار شود.

محصول نهایی رنگ قهوه‌ای داشته و دانه دانه است.

آیا از شکر معمولی مغذی‌تر است؟

شکر معمولی و شیره ذرت سرشار از فروکتوز، هیچ مادۀ مغذی مهمی ندارند و در واقع کالری‌های پوچ محسوب می‌شوند. اما شکر نارگیل حاوی بسیاری از مواد مغذی موجود در درخت نارگیل است.

قابل‌توجه‌ترین مواد معدنی موجود در این شکر عبارتند از روی، آهن، کلسیم و پتاسیم، به همراه برخی از اسیدهای چرب زنجیره کوتاه نظیر پلی‌فنول‌ها و آنتی‌اکسیدان‌ها.

شکر نارگیل همچنین حاوی نوعی از فیبر به نام اینولین است که ممکن است سرعت جذب گلوکز را کاهش دهد. این می‌تواند توضیح دهد که چرا شاخص قند شکر نارگیل از شکر سفید معمولی کمتر است.

شکر نارگیل کالری بسیار بالایی دارد (همانند شکر معمولی) و باید در مصرف آن محتاطانه عمل کنید.

شاخص قند پایین‌تر

شاخص قند (GI) معیاری است که از طریق آن می‌توان مشخص کرد که غذاها با چه سرعتی سطوح قند خون را افزایش می‌دهند. شاخص قند گلوکز ۱۰۰ است. برای مقایسه می‌توان گفت: غذاهایی که شاخص قندشان ۵۰ است، نسبت به گلوکز خالص، ۵۰ درصد کمتر باعث افزایش قند خون می‌شوند.

شاخص قند شکر سفید حدودا ۶۰ است، در حالی که این عدد برای شـکر نارگیل ۵۴ می‌باشد.

سرشار از فروکتوز

شکر نارگیل سرشار از فروکتوز است. شواهد نشان می‌دهند که مصرف زیاد فروکتوز ممکن است بروز سندرم متابولیک در افراد چاق را تشویق کند.

اگرچه محتوای مغذی شکر نارگـیل کمی بهتر از شکر معمولی است، اما اثرات آنها بر سلامتی به احتمال زیاد یکسان می‌باشند.

همانطور که باید در مصرف شکر سفید معمولی تعادل را رعایت کرد، برای مصرف شکر نارگیل نیز باید با دقت و احتیاط عمل کنید.

کلام آخر

شکر نارگـیل معجزه نمی‌کند. این شکر بسیار شبیه به شکر سفید است، اگرچه به اندازۀ این محصول فرآوری نشده و محتوای مغذی کمی بهتری دارد. اگر قصد دارید از شکر نارگیل استفاده کنید، بهتر است میزانِ مصرف را محدود کرده و در مقادیر پایین از آن استفاده کنید.

منبع healthline.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.