شکر دمرارا چیست و چه اثراتی بر بدن دارد

0

شکر دمرارا از نیشکر بدست می‌آید و حاوی ذرات بزرگی است که بافت خوب و تردی دارند. این شکر اولین‌بار در آمریکای جنوبی کشف شد. اغلب شکرهای دمرارا که امروزه در جهان در دسترس هستند، از کشور موریس در آفریقا صادر می‌شوند.

معمولا از این شکر برای تزیین کیک‌ها و مافین‌ها استفاده می‌شود، اما می‌توان آن را به چای و قهوه نیز اضافه کرد.

شکر دمرارا به طور طبیعی حاوی مقدار کمی ملاس است که رنگ آن را قهوه‌ای روشن کرده و طعمی کاراملی به آن می‌دهد.

آیا شکر دمرارا از شکر سفید سالمتر است؟

برخی از مردم ادعا می‌کنند که شکر دمرارا بسیار سالمتر از شکر سفید است. با این حال، این دو شکر تفاوت‌هایی دارند که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

فرآوری کمتر

میزانِ فرآوری در شکر دمرارا بسیار کم است. ابتدا نیشکر فشرده می‌شود تا عصارۀ آب نیشکر خارج گردد. سپس این عاصره جوشانده می‌شود و در نهایت به شکل شیره‌ای غلیظ در می‌آید. بعد از بخار شدن آب، این شیره خنک و سفت می‌شود.

برخی از ویتامین‌ها و مواد معدنی نیشکر در شکر دمرارا باقی می‌مانند، در حالی که میزانِ فرآوری و پردازش شکر سفید بسیار بیشتر بوده و این مواد مغذی در این پروسه از بین می‌روند.

اگرچه فرآوری شکر دمرارا بسیار کمتر از شکر سفید است، اما همچنان یک نوع شکر اضافه شده محسوب می‌گردد، یعنی شکری که دیگر در شکل طبیعی خود قرار ندارد.

مصرف زیاد شکر اضافه شده با افزایش خطر چاقی، بیماری قلبی و دیابت نوع ۲ در ارتباط است. بنابراین بسیار مهم است که شکر دمرارا را در مقادیر کم و تنها در بعضی از اوقات مصرف کنید.

ویتامین‌ها و مواد معدنی

شکر دمرارا به طور طبیعی حاوی مقداری ملاس است. ملاس خود حاوی برخی ویتامین‌ها و مواد معدنی می‌باشد که عبارتند از کلسیم، آهن، منیزیم و ویتامین‌ها ب۳، ب۵ و ب۶٫

به طور کلی هرچقدر شکر دمرارا تیره‌تر باشد، مقدار ملاس و مواد معدنی آن بیشتر است. با این حال، نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد که شکرهای قهوه‌ای تیره نظیر شکر دمرارا منابع ضعیفی از ویتامین‌ها هستند.

تهیه شده از ساکارز

شکر سفید یا معمولی کاملا از ساکارز تشکیل شده است که ترکیبی از گلوکز و فروکتوز می‌باشد. مصرف بیش از حد این ترکیبات با افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ مرتبط است.

بخش زیادی از ملاس موجود در شکر دمـرارا از ساکارز تشکیل شده است، اما حاوی تک‌مولکول‌های گلوکز و فروکتوز، برخی از ویتامین‌ها و مواد معدنی، کمی آب و مقادیر کمی از ترکیبات گیاهی نیز می‌باشد. این ترکیبات گیاهی ممکن است خواص ضدمیکروبی داشته باشند.

فارغ از این موارد، ترکیب اصلی هر دو شکر، ساکارز می‌باشد که می‌تواند اثرات منفی‌ای بر روی سلامتی داشته باشد.

کالری مساوی با شکر معمولی

میزانِ کالریِ شکر دمـرارا و شکر سفید کاملا یکسان است. این دو شکر کاملا از کربوهیدرات‌هایی تشکیل شده‌اند که در شکل قند هستند. تخمین زده می‌شود که هر گرم از کربوهیدرات حاوی ۴ کالری است. بنابراین، هر قاشق چایخوری (۴ گرم) شکر حاوی ۱۵ کالری می‌باشد.

وقتی صحبت از محتوای کالری می‌شود، شکر دمرارا فرقی با شکر معمولی نداشته و گزینه‌ای سالمتر نمی‌باشد.

تاثیر بر قند خون

شکر دمـرارا و شکر سفید اثراتی مشابه بر روی سطوح قند خون دارند. شاخص قند هر دو شکر یکسان است. شکرهای اضافه شده نظیر شکر سفید و شکر دمرارا باعث افزایش شیرینیِ غذا شده و آن را خوشمزه‌تر می‌کنند. اگر در مصرف این شکرها محتاط نباشید، مقدار زیادی از آنها وارد بدن‌تان می‌شود. در نتیجه، مصرف شکر افزایش یافته و قند خون را بالا می‌برد که اگر این اتفاق مداوم و همیشگی باشد، می‌تواند به بروز بیماری‌های مزمن منجر گردد.

منبع healthline.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.