ملاتونین چیست و چه اثراتی دارد؟

0

ملاتونین یک مکمل غذایی رایج است که در سراسر جهان محبوبیت زیادی دارد. اگرچه ملاتونین اصولا به‌عنوان یک کمک کننده به خواب در نظر گرفته می‌شود، اما اثرات قدرتمندی بر سایر جوانب سلامتی نیز دارد. در این مقاله به بررسی فواید، عوارض جانبی و مقدار مصرف ملاتونین خواهیم پرداخت.

ملاتونین چیست؟

ملاتونین نوعی هورمون است که توسط غده کاجی مغز تولید می‌شود. این هورمون در درجۀ اول مسئولیت تنظیم کردن ساعت زیستی بدن را بر عهده دارد تا سیکل طبیعی خواب مدیریت گردد.

بنابراین، معمولا از ملاتـونین برای کمک به بهبود خواب و مبارزه با مشکلاتی نظیر بی‌خوابی استفاده می‌شود.

دسترسی به ملاتـونین در ایالات‌متحده بسیار وسیع بوده و به صورت یک داروی بدون نیاز به نسخه، در اختیار مردم می‌باشد. البته این مکمل در سایر قسمت‌های جهان نظیر اروپا و استرالیا نیاز به نسخۀ پزشک دارد.

علاوه بر بهبود خواب، ملاتـونین در مدیریت عملکرد سیستم ایمنی بدن، فشارخون و سطوح کورتیزول نیز نقش دارد.

بعلاوه، این ماده همانند یک آنتی‌اکسیدان عمل می‌کند و برخی از پژوهش‌ها نشان می‌دهند که می‌تواند اثر قابل توجهی بر سلامت بدن داشته باشد.

در واقع مطالعات نشان می‌دهند که ملاتونین ممکن است سلامت چشم را بهبود داده، علائم افسردگی فصلی را کاهش داده و حتی باعث تسکین ریفلاکس اسیده معده شود.

حمایت از خواب بهتر

معمولا به ملاتونین هورمون خواب گفته می‌شود.

این هورمون یکی از شناخته‌شده‌ترین موادی است که به خواب کمک میکند و درمانی طبیعی برای بی‌خوابی محسوب می‌شود.

تعدادی از مطالعات نشان داده‌اند که ملاتـونین می‌تواند به بهبود خواب کمک کند.

مطالعه‌ای که بر روی ۵۰ فرد مبتلا به بی‌خوابی انجام شد، نشان می‌دهد که مصرف ملاتـونین دو ساعت قبل از خواب، به سریع‌تر به خواب رفتن و بهبود کیفیت کلی خواب کمک می‌کند.

کاهش علائم افسردگی فصلی

اختلال عاطفی فصلی (SAD) که با نام افسردگی فصلی نیز شناخته می‌شود، یک مشکل رایج است و تخمین زده می‌شود که ۱۰ درصد از جمعیت جهان به آن مبتلا هستند.

این نوع افسردگی با تغییرات فصلی در ارتباط است و هر ساله در یک زمان مشخصی رخ می‌دهد. علائم این اختلال معمولا در اواخر پاییز تا اوایل زمستان پدیدار می‌شوند.

برخی از تحقیق‌ها نشان می‌دهند که این اختلال می‌تواند با تغییرات ساعت زیستی بدن در فصول مختلف در ارتباط باشد.

از آنجایی که ملاتـوین در تنظیم ساعت زیستی بدن نقش دارد، مقادیر کم آن معمولا برای کاهش علائم افسردگی فصلی استفاده می‌شوند.

براساس نتایج یک مطالعۀ انجام شده بر روی ۶۹ نفر، تغییرات ساعت زیستی با افسردگی فصلی در ارتباط است و مصرف کپسول‌های ملاتونین به صورت روزانه برای کاهش علائم این اختلال موثر می‌باشد.

با این حال، تحقیقات انجام شده دربارۀ اثرات ملاتـونین بر افسردگی فصلی جامع نیستند.

به طور مثال، بررسی هشت مطالعه نشان می‌دهد که ملاتونین برای کاهش علائم اختلالات خلقی، از جمله اختلال دوقطبی، افسردگی و اختلال عاطفی فصلی، موثر نیست.

افزایش هورمون رشد

هورمون رشد (HGH) نوعی هورمون حیاتی برای رشد و بازتولید سلولی است.

سطوح بالاتر این هورمون مهم با افزایش قدرت و حجم عضلانی در ارتباط می‌باشد.

برخی از مطالعات نشان داده‌اند که مصرف مکمل ملاتـونین ممکن است به افزایش سطوح هورمون رشد در مردان کمک کند.

بیشتر بخوانید:

بر اساس نتایج یک مطالعۀ کوچک که بر روی هشت مرد انجام شد، مصرف مقادیر کم (۰٫۵ میلی‌گرم) و زیاد (۵ میلی‌گرم) ملاتونین در افزایش سطوح هورمون رشد موثر بوده است.

مطالعۀ دیگری که بر روی ۳۲ مرد انجام شد نیز نتایج مشابهی داشت.

با این حال، برای تایید این اثرات ملاتونین، به مطالعات بزرگتر و بیشتری نیاز است.

ملاتونین

درمان ریفلاکس معده

ریفلاکس اسید معده (GERD) عارضه‌ای است که با برگشت اسید معده به مری همراه بوده و به بروز علائمی نظیر سوزش معده، حالت تهوع و آروغ زدن منجر می‌شود.

نشان داده شده که ملاتونین ترشح اسیدهای معده را مسدود می‌کند. ملاتونین همچنین تولید نیتریک اکسید را کاهش می‌دهد؛ ترکیبی که قسمت پایینی مری را آرام کرده و اجازه می‌دهد تا اسید معده وارد مری گردد.

به همین دلیل، برخی از پژوهش‌ها نشان می‌دهند که ملاتونین ممکن است برای درمان سوزش معده و ریفلاکس معده موثر باشد.

مطالعه‌ای که بر روی ۳۶ نفر انجام شده نشان می‌دهد که مصرف ملاتـونین به تنهایی یا همراه با امپرازول – نوعی داروی ریفلاکس معده – برای تسکین سوزش معده و ناراحتی ناشی از آن موثر بوده است.

مقدار مصرف

ملاتونین را می‌توان روزانه در مقادیر ۰٫۵ تا ۱۰ میلی‌گرم مصرف کرد.

با این حال، از آنجایی که تمام مکمل‌های ملاتونین یکسان نیستند، بهترین کار این است که مقدار توصیه و درج شده بر روی برچسب محصول را مصرف کنید تا از عوارض جانبی منفی جلوگیری کنید.

همچنین بهتر است مصرف مکمل را با مقادیر کم شروع کرده و در صورت نیاز آن را افزایش دهید.

اگر از ملاتونین برای بهبود کیفیت خواب استفاد می‌کنید، سعی کنید که آن را ۳۰ دقیقه قبل از خوابیدن مصرف کنید تا اثر حداکثری داشته باشد.

اگر ملاتونین را برای اصلاح ساعت زیستی بدن و ایجادِ یک برنامۀ خواب منظم استفاده می‌کنید، باید آن را ۲ تا ۳ ساعت قبل از خوابیدن مصرف کنید.

عوارض جانبی

تحقیقات نشان می‌دهند که مصرف ملاتونین برای بزرگسالان در کوتاه‌مدت و درازمدت، بی‌خطر و غیراعتیاد‌آور می‌باشد.

بعلاوه، علیرغم نگرانی‌هایی که برای مصرف مکمل ملاتونین و کاهش توانایی بدن برای تولید طبیعی این ماده وجود دارد، برخی از مطالعات اثرات متفاوتی را نشان می‌دهند.

با این حال، از آنجایی که مطالعات درازمدت دربارۀ اثرات ملاتـونین به بزرگسالان محدود می‌شود، مصرف آن برای کودکان یا نوجوانان توصیه نمی‌شود.

رایج‌ترین عوارض جانبی گزارش شده که با مصرف ملاتونین در ارتباط هستند، عبارتند از حالت تهوع، سردرد، سرگیجه و خواب‌آلودگی.

همچنین ممکن است ملاتونین با برخی از داروها تداخل داشته باشد. داروهایی نظیر ضدافسردگی‌ها، رقیق‌کننده‌های خون و داروهای فشارخون.

اگر این داروها را مصرف می‌کنید، قبل از مصرف ملاتـونین با پزشک خود مشورت داشته باشید.

کلام آخر

ملاتونین ممکن است به بهبود خواب، سلامت چشم، افسردگی فصلی، سطوح هورمون رشد و ریفلاکس معده کمک کند.

به نظر می‌رسد که دوزهای ۰٫۵ تا ۱۰ میلی‌گرمی موثرترین هستند؛ اگرچه بهتر است که توصیه‌های درج شده بر روی برچسب مکمل را دنبال کنید.

ملاتونین بی‌خطر است و عوارض کمی دارد، اما ممکن است با برخی داروها تداخل داشته باشد. در حال حاضر مصرف ملاتـونین برای کودکان توصیه نمی‌شود.

منبع healthline.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.