نشاسته مقاوم چیست

0

اغلب کربوهیدرات‌هایی که مصرف می‌کنیم نشاسته هستند. نشاسته‌ها زنجیره‌های بلندی از گلوکز می‌باشند که در غلات، سیب‌زمینی و غذاهای مختلف وجود دارند. اما تمام نشاسته‌هایی که مصرف می‌کنید، هضم نمی‌شوند. گاهی اوقات بخش کوچکی از نشاسته بدون هیچ تغییری از میان دستگاه گوارش عبور می‌کند و به زبانِ دیگر به هضم مقاوم است. به این نوع نشاسته، نشاسته مقاوم می‌گویند که عملکرد شبیه به فیبر محلول دارد.

بسیاری از مطالعات انسانی نشان می‌دهند که نشاسته مقاوم می‌تواند فواید قدرتمندی برای سلامتی داشته باشد. این فواید عبارتند از بهبود حساسیت به انسولین، کاهش قند خون، کاهش اشتها و فواید فراوان برای گوارش.

انواع نشاسته مقاوم

تمام نشاسته‌های مقاوم یکسان نیستند. ۴ نوع مختلف از نشاسته مقاوم وجود دارد:

  • نوع ۱ – در غلات، دانه‌ها و حبوبات یافت می‌شود. این نشاسته در برابر فرآیند هضم مقاومت نشان داده و به دیواره سلول‌های فیبری متصل می‌شود.
  • نوع ۲ – در برخی از غذاهای حاوی نشاسته وجود دارد که عبارتند از سیب‌زمینی و موز سبز (نارس).
  • نوع ۳ – زمانی تشکیل می‌شود که برخی از غذاهای نشاسته‌دار نظیر سیب‌زمینی و برنج پخته شده و سپس خنک می‌شوند. فرآیند خنک شدن باعث می‌شود تا برخی از نشاسته‌های قابل هضم به نشاسته‌های مقاوم تبدیل گردند.
  • نوع ۴ – توسط انسان ساخته شده و در طی یک فرآیند شیمیایی تهیه می‌شود.

این طبقه‌بندی به این سادگی که به نظر می‌رسد نیست؛ انواع مختلفی از این نشاسته‌های مقاوم ممکن است در یک غذا وجود داشته باشند. با توجه به نحوه آماده شدن غذا، میزانِ نشاسته مقاوم موجود در آن تغییر می‌کند. به طور مثال، اگر بگذارید یک موز کاملا برسد (زرد شود)، نشاسته‌های مقاوم آن به نشاسته‌های معمولی تبدیل می‌شوند.

مفید برای دستگاه گوارش

وقتی نشاسته مقاوم مصرف می‌کنید، این نشاسته به روده بزرگ می‌رود، جایی که باکتری‌ها آن را تجزیه کرده و به اسیدهای چرب زنجیره‌کوتاه تبدیل می‌کنند. مهمترین نوع این اسیدها Butyrate نام دارد که سوخت مورد علاقۀ سلول‌های روده است.

بیشتر بخوانید:

بنابراین، نشاسته مقاوم از طریق افزایش میزانِ butyrate، هم باکتری‌های مفید و هم به طور غیرمستقیم سلول‌های روده را تغذیه می‌کند.

فواید نشاسته مقاوم برای روده عبارتند از: کاهش سطح pH و کاهش التهاب، کاهش خطر سرطان روده، کمک به درمان اختلالات گوارشی از جمله بیماری‌های التهابی روده.

فواید نشاسته مقاوم برای سلامتی

برخی از مطالعات نشان می‌دهند که نشـاسته مقاوم می‌تواند حساسیت به انسولین را بهبود ببخشد. این نشاسته همچنین برای کاهش قند خون بعد از خوردن غذا بسیار موثر است.

اثر نـشاسته مقاوم بر گلوکز و سوخت‌وسازِ انسولین بسیار قابل‌توجه است. برخی مطالعات نشان می‌دهند که بعد از ۴ هفته مصرف ۱۵ تا ۳۰ گرم نشاسته مقاوم در روز، حساسیت به انسولین ۳۳ تا ۵۰ درصد بهبود می‌یابد.

حساسیت به انسولین اهمیت بسیار زیادی دارد. گفته می‌شود که کم بودن حساسیت به انسولین (مقاومت انسولین) از اصلی‌ترین عوامل خطر برای برخی از بیماری‌های جدی می‌باشد که عبارتند از: سندرم متابولیک، دیابت نوع ۲، چاقی، بیماری‌های قلبی و آلزایمر.

با بهبود حساسیت به انسولین و کاهش قند خون، نـشاسته مقاوم می‌تواند به پیشگیری از بیماری‌های مزمن کمک کرده و کیفیت زندگی را افزایش دهد.

البته تمام مطالعات این فواید را تایید نمی‌کنند. این اثرات مثبت به فرد، میزانِ مصرف و نوع نشاسته مقاوم بستگی دارند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.