ژل رویال چیست و آیا برای بدن مفید است؟

0

ژل رویال یا شاه‌انگبین یک مادۀ ژله‌ای است که توسط زنبورهای عسل برای تغذیۀ ملکه و زنبورهای جوان ساخته می‌شود. این ماده معمولا به‌عنوان یک مکمل غذایی برای درمان بسیاری از عارضه‌های جسمانی و بیماری‌های مزمن فروخته می‌شود.

اگرچه استفاده از ژل رویال در طب سنتی قدمت زیادی دارد، اما کاربرد آن در طب امروزی و غربی همچنان بحث‌برانگیز است. در این مقاله به بررسی خواص بالقوۀ ژل رویال می‌پردازیم.

حاوی مواد مغذی است

ژل رویال از آب، کربوهیدرات، پروتئین و چربی تشکیل شده است.

ترکیب شیمیایی ژل رویال به طور کامل مشخص نیست، اما تصور می‌شود که اثرات مثبت آن بر روی سلامتی از پروتئین‌ها و اسیدهای چرب مخصوص در آن نشأت می‌گیرند.

این ترکیب عبارت است از ۹ گلیکوپروتئین که مجموعا به آنها پروتئین‌های ژل رویال (MRJPs) می‌گویند و دو اسید چرب با نام‌های ترنس-۱۰-هیدروکسی-۲-دسنوئیک اسید و ۱۰-هیدروکسی‌دکانوئیک اسید.

ژل رویال همچنین حاوی برخی ویتامین‌های ب و مواد معدنی ریز است.

با این حال، ترکیب‌بندی مواد مغذی در منابع مختلف ژل رویال متفاوت می‌باشد.

برخی از ویتامین‌هایی که معمولا در ژل رویال وجود دارند عبارتند از:

 • تیامین (ب۱)
 • ریبوفلاوین (ب۲)
 • پانتوتنیک اسید (ب۵)
 • پیدروکسین (ب۶)
 • نیاسین (ب۳)
 • فولیک اسید (ب۹)
 • اینوزیتول (ب۸)
 • بیوتین (ب۷)

برخی از فواید بالقوۀ شاه‌انگبین ممکن است ناشی از این مواد مغذی باشند، اگرچه برای اثبات این موضوع به پژوهش‌های بیشتری نیاز است.

کاهش التهاب

این ادعا وجود دارد که ژل رویال التهاب و استرس اکسیداتیو را کاهش می‌دهد.

براساس نتایجِ چندین مطالعۀ درون‌کشتگاهی و حیوانی، اینطور به نظر می‌رسد که برخی از آمینو اسیدهای خاص، اسیدهای چرب و ترکیبات فنولیِ موجود در ژل رویال اثرات آنتی‌اکسیدانی قدرتمندی دارند.

بعلاوه، برخی از مطالعات درون‌کشتگاهی نشان داده‌اند که شاه‌انگبین سطوح مواد شیمیایی پرو-التهابی را از سلول‌های سیستم ایمنی آزاد می‌کند.

اگرچه این نتایج نویدبخش هستند، اما مطالعات انسانی در این مورد انجام نشده‌اند. برای اثبات قطعی فواید ضدالتهابی ژل رویال به داده‌های بیشتری نیاز است.

کاهش خطر بیماری قلبی

مطالعات حیوانی و انسانی نشان می‌دهند که شاه‌انگبین ممکن است اثر مثبتی بر سطوح کلسترول داشته و بنابراین خطر بیماری قلبی را کاهش دهد.

اگرچه مکانیسم دقیق این اثرگذاری مشخص نیست، اما پروتئین‌های خاص موجود در ژل رویال ممکن است به کاهش کلسترول کمک کنند.

یک مطالعۀ ۱۲ هفته‌ای در خرگوش‌هایی که ژل رویال دریافت کرده بودند نشان می‌دهد که کلسترول کلی و کلسترول بد یا LDL در آنها به ترتیب به میزان ۲۸ درصد و ۲۳ درصد کاهش یافته است.

به طور مشابه، یک مطالعۀ انسانی یک ماهه نشان می‌دهد که مصرف روزانه ۳ گرم ژل رویال با کاهش به ترتیب ۱۱ درصدی و ۴ درصدی کلسترول کلی و کلسترول بد همراه بوده است.

از طرف دیگر، یک مطالعۀ انسانی کوچک نشان داده است که هیچ تفاوتی در سطوح کلسترول در گروه‌های مصرف کننده ژل رویال و دارونما مشاهده نشده است.

اگرچه این مطالعات نویدبخش هستند، اما برای درکِ بهتر اثرات ژل رویال بر سلامت قلب به پژوهش‌های بیشتری نیاز است.

کمک به التیام زخم و ترمیم پوست

استفاده از ژل رویال – به صورت خوراکی و موضعی – ممکن است برای التیام زخم و تسکین سایر مشکلات التهابی پوست مفید باشد.

گفته می‌شود که شاه‌انگبین اثرات ضدباکتریایی دارد که می‌تواند زخم‌ها را تمیز نگه داشته و از بروز عفونت جلوگیری کند.

یک مطالعۀ حیوانی نشان می‌دهد موش‌هایی که عصارۀ ژل رویال دریافت کرده بودند، تولید کلاژن در آنها افزایش یافته بود. کلاژن یک پروتئین ساختاری است که برای ترمیم پوست ضروری می‌باشد.

پروتئین‌های خاص برای کاهش فشارخون

شاه‌انگبین ممکن است از طریق کاهش فشارخون به محافظت از قلب و سیستم گردش خون کمک کند.

برخی از مطالعات درون‌کشتگاهی نشانگر این هستند که پروتئین‌های خاص موجود در ژل رویال سلول‌های ماهیچه در رگ‌ها و شریان‌ها را آرام می‌کنند و در نتیجه فشارخون را کاهش می‌دهند.

یک مطالعۀ حیوانی جدید به بررسی مکملی پرداخته است که ترکیبی از ژل رویا و سایر مواد بدست آمده از زنبور می‌باشد. نتایج نشان می‌دهند که این مکمل به کاهش چشمگیر فشارخون کمک کرده است. با این حال، نقشِ دقیقِ ژل رویال در این اثرگذاری مشخص نیست.

برای درک بهتر رابطۀ میانِ ژل رویال و فشارخون به تحقیقات بیشتری نیاز است.

بیشتر بخوانید:

تنظیم قند خون

مصرف شاه‌انگبین ممکن است از طریق کاهش استرس اکسیداتیو و التهاب باعث بهبود کنترل قند خون و حساسیت به انسولین شود.

تعدادی از مطالعات حیوانی نشان داده‌اند که موش‌های دیابتی و چاق با مصرف ژل رویال، افزایش حساسیت به انسولین و اثر محافظت کننده بر روی لوزالمعده، کبد و بافت تناسلی را تجربه کرده‌اند.

یک مطالعۀ انسانیِ کوچک و شش ماهه نشان داده است که مصرف روزانۀ ژل رویال در افراد سالم باعث کاهش ۲۰ درصدی قند خون ناشتا شده است.

با این حال، تحقیقات انجام شده در این زمینه محدود هستند.

ژل رویال

خواص آنتی‌اکسیدانی ژل رویال

ژل رویـال ممکن است عملکرد مغز را تقویت کند.

یک مطالعه نشان داده است که موش‌های دارای استرس با ژل رویال درمان شده‌اند و سطوح پایین‌تری از هورمون‌های استرس و تقویت سیستم عصبی مرکزی را تجربه کرده‌اند.

نتایج مطالعۀ دیگری نشانگر این است که مصرف ژل رویـال باعث بهبود حافظه و کاهش علائم افسردگی در موش‌هایی شده است که در دورۀ بعد از یائسگی قرار داشته‌‌اند.

یک مطالعۀ حیوانی دیگر نشان داده است که موش‌های درمان شده با ژل رویال، توانایی بهتری برای از بین بردن رسوبِ برخی از مواد شیمیایی موجود در مغز داشته‌اند که این مواد با بیماری آلزایمر در ارتباط هستند.

اغلب این مطالعات اثر محافظت‌کنندۀ ژل رویال بر مغز و بافت عصبی را به توانایی آنتی‌اکسیدانی این ماده ارتباط داده‌اند.

اگرچه این داده‌ها نویدبخش هستند، اما به تحقیقات انسانی بیشتری در این‌باره نیاز است.

افزایش ترشح اشک

مصرفِ خوراکیِ ژل رویـال ممکن است برای درمان خشکی چشم مفید باشد.

یک مطالعۀ حیوانی و یک مطالعۀ انسانی نشان داده‌اند که مصرف خوراکیِ شاه‌انگبین باعث بهبودی خشکی چشم مزمن می‌شود. این نتایج نشانگر این هستند که مواد بدست آمده از زنبور ممکن است در افزایش ترشح اشک از غدد اشکی در چشم‌ها موثر باشند.

در مطالعۀ انسانی هیچ اثرات منفی‌ای از مصرف ژل رویال گزارش نشده است. بنابراین، ممکن است ژل رویـال یک محلول کم‌خطر برای درمان خشکی چشم مزمن باشد.

فراموش نکنید که مقیاسِ این داده‌ها بسیار کوچک است و نشانۀ این نیست که ژل رویـال می‌تواند به طور قطعی خشکی چشم را درمان کند. در این مورد نیز به تحقیقات بیشتری نیاز است.

سایر فواید بالقوه ژل رویال

 • ممکن است اثرات ضدپیری داشته باشد
 • ممکن است از سلامت سیستم ایمنی بدن حمایت کند
 • عوارض جانبیِ ناشی از روش‌های درمانی سرطان را کاهش می‌دهد
 • ممکن است برخی از علائم یائسگی را درمان کند

مقدار مصرف

از آنجایی که تحقیقات دربارۀ اثرات شاه‌انگبین نسبتا محدود هستند، یک مقدار مصرف توصیه شده و قطعی برای آن در دسترس نیست.

برای مصرف ژل رویـال به صورت مکمل غذایی می‌توانید آن را به شکل طبیعی‌اش (ماده‌ای شبیه به ژل) مصرف کرده یا آن را در شکل پودر یا کپسول تهیه کنید.

فواید این ژل در طیف وسیعی از دوزهای مختلف مشاهده شده‌اند. تحقیقات حال حاضر از فواید احتمالی در دوزهای ۳۰۰ تا ۶۰۰۰ میلی‌گرم در روز حمایت می‌کنند.

همچنین می‌توان این ژل را به صورت موضعی بر روی پوست مالید و گاهی اوقات در برخی از محصولات مراقبت از پوست نیز یافت می‌شود.

اگر تجربۀ مصرف شاه‌انگبین را ندارید، بهتر است مصرف آن را با مقادیر بسیار کم شروع کنید تا از واکنش‌های آلرژیک و عوارض جانبی جلوگیری گردد.

خطرات و عوارض جانبی

اگرچه مصرف ژل رویال برای اغلب مردم بی‌خطر است، اما این ماده عاری از خطر نیست.

از آنجایی که این ژل یک محصول زنبور است، افرادی که به گزش‌های زنبور، آلودگی یا سایر عوامل محیطی حساسیت دارند، باید در مصرف آن احتیاط کنند.

یافته‌ها نشان می‌دهند که برخی از آلودگی‌های محیطی نظیر آفت‌کش‌ها نیز در ژل رویال وجود دارند و می‌توانند به بروز واکنش‌های آلرژیک منجر شوند.

اگرچه استفاده از ژل رویـال برای اغلب مردم بی‌خطر است، اما هرازگاهی واکنش‌های جدی در اثر مصرف این محصول گزارش شده‌اند:

 • آسم
 • آنافیلاکسی
 • درماتیت تماسی

برخی از این واکنش‌های شدید حتی می‌توانند کُشنده باشند.

منبع healthline.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.