تمرین TRX چیست و چه فوایدی دارد؟

0

تمرین TRX که به آن تمرین تعلیق TRX نیز می‌گویند، از قدرت جاذبه و وزن بدن استفاده می‌کند تا تمرین‌های ورزشی را چالش‌برانگیزتر کند. برای انجام این تمرین به بندهای مخصوصی نیاز دارید که یا می‌توانید آن‌ها را خریداری کرده، یا به باشگاهی مراجعه کنید که کلاس‌های TRX را برگزار می‌کند.

تقریبا می‌توان هر نوع تمرینی – پلنک، شنا، درازنشست و… – را با استفاده از TRX سخت‌تر کرد. می‌توانید با اینکار یک تمرین جدی و سخت را در مدت زمان کوتاهی تجربه کنید.

میزانِ شدت: متوسط

اگر در انجام تمرین TRX جدی باشید، می‌توانید حسابی از بدن‌تان کار بکشید و عرق بریزید.

اگر تازه‌کار هستید، بهتر است این تمرین را با شدت کمتری انجام دهید، که البته باز هم این تمرین چالش‌برانگیز خواهد بود. همه چیز بستگی به وضعیت بدن‌تان در هنگام انجام تمرین دارد.

کدام نواحی را هدف قرار می‌دهد؟

میان‌تنه: مهم نیست چه تمرینی را با TRX انجام می‌دهید، تقریبا تمام این تمرین‌ها قسمت میان‌تنه (کور) را به چالش می‌کشند.

بازوها: تمرین‌های TRX فراوانی برای بازوها و بالاتنه وجود دارد.

پاها: با انجام تمرین TRX، تقریبا همیشه پاهایتان درگیر خواهند بود.

ماهیچه سرینی بزرگ (باسن): تمرین‌های تعلیقی حسابی از این عضلات کار می‌کشند و می‌توانید همیشه تمرین‌های مخصوص این نواحی را با TRX انجام دهید.

کمر: برای حفظ ثبات در حین تمرین، همواره از عضلات میان‌تنه استفاده می‌کنید که عضلات کمر را نیز شامل می‌شوند.

مفید برای…

انعطاف‌پذیری: TRX برای بهبود انعطاف‌پذیری، تعادل و هماهنگی بدن عالی است.

هوازی: اگرچه تمرین تعلیقی یک تمرین قدرتی است، اما با انجام آن تپش قلب نیز افزایش می‌یابد و می‌توان گفت که یک گزینۀ مناسب برای تمرین هوازی است. همچنین می‌توانید تمرین‌های TRX هوازی را امتحان کنید که بر روی این جنبه از ورزش بیشتر تمرکز دارند.

قدرت: تمرینات تعلیقی به طرق خاص و جالبی باعث افزایش قدرت می‌شوند. برای استفاده از عضلاتی که حتی فکر نمی‌کردید داشته باشید آماده شوید!

فواید تمرین TRX

اگر به دیابت مبتلا هستید، یک برنامۀ هوازی خوب به همراه تمرین‌های قدرتی می‌تواند گزینه‌ای ایده‌آل برای شما باشد. البته برای انجام اینکار باید ابتدا با پزشک‌تان مشورت کنید. عضلاتی که از این طریق می‌سازید، باعث می‌شود تا کالری بیشتری بسوزانید.

بیشتر بخوانید:

حتما تمرین را از سطحی شروع کنید که مناسب وضعیت بدن‌تان است. ممکن است قبل، بعد و در حین یک تمرین شدید، نیاز داشته باشید تا قند خون‌تان را بررسی کنید. همچنین باید با پزشک‌تان دربارۀ تغییرات لازم در روند درمانی دیابت صحبت کنید.

همچنین تمرینات هوازی و قدرتی کلید دستیابی به کاهش وزن، کاهش فشارخون، کاهش کلسترول بد و پیشگیری از بیماری قلبی هستند.

اگر به بیماری قلبی مبتلا هستید، باید قبل از شروع هر برنامۀ ورزشی، با پزشک‌تان مشورت داشته باشید.

تمرین TRX

اگر زانو یا کمرتان دچار صدمه شده است، آرتروز دارید یا با محدودیت‌های جسمانی مواجه هستید، باید برای انجام تمرین TRX با پزشک مشورت کنید. توصیه می‌شود که این تمرین را زیر نظر یک متخصص و مربی ماهر انجام دهید تا به برنامۀ مناسبِ بدن‌ و وضعیت‌تان دست بیابید و فشار غیرضروری به مفاصل آسیب دیدۀ خود وارد نکنید.

اگر سابقۀ انجام تمرینات تعلیقی سخت نظیر TRX را دارید، و در حال باردار شدن می‌باشید، احتمالا پزشک اجازه خواهد داد تا انجام این تمرین‌ها را برای مدتی ادامه دهید (در صورتی که با مشکلات بارداری مواجه نباشید). می‌توانید تمرین‌ها را تغییر داده و طوری تنظیم کنید که تنش مفاصل کاهش یافته و نیازهایتان برطرف شوند. حتما با یک مربی ماهر کار کنید که سابقۀ خوبی در تمرین دادن زنان باردار دارد.

با بزرگ شدن شکم در دوران بارداری، باید تمرین‌های میان‌تنه (کور) را متوقف کنید. همچنین نباید هیچ تمرینی را در سه ماهه سوم انجام دهید که باعث شود بر روی کمرتان دراز بکشید. اینکار برای جریانِ خون به جنین مضر می‌باشد.

نظر یک پزشک

TRX یک تمرین بسیار شدید است که می‌توان به آن عادت کرد، اما برای تمام افراد مناسب نیست. برای انجام این تمرین باید در یک سطح اولیه‌ای از فیتنس و هماهنگی باشید تا بتوانید از فواید این تمرین بهره‌مند شده و در عین حال خطر صدمه دیدن را کاهش دهید.

باید برای اطمینان از تکنیک‌تان، زیر نظر یک مربی باشید تا از بروز آسیب و صدمه جلوگیری شود.

اگر محدودیت زمان و مکان دارید، TRX می‌تواند یک تمرین عالی برای شما باشد.

اگر تازه‌کار هستید، ابتدا تمرین‌های آرام‌تر و ساده‌تر را انجام دهید تا عضله‌سازی کنید. همچنین قبل از انجام TRX، از یک تمرین هوازی خوب مانند پیاده‌روی استفاده کنید تا بدن‌تان آماده شود.

اگر با یک مشکل پزشکی، درد یا مشکلات تعادلی مواجه هستید، از انجام TRX خودداری کنید، مگر اینکه پزشک‌تان اجازۀ انجام تمرین را به شما داده باشد. در غیر این صورت، صدمه و آسیب را تجربه خواهید کرد.

دانستنی‌ها

هزینه: خریدن بندهای TRX حدود ۲۰۰ دلار هزینه دارد که البته برندهای متفرقه با قیمت‌های پایین‌تر نیز در دسترس هستند. همچنین اگر می‌خواهید برای انجام تمرین TRX به باشگاه بروید، باید هزینۀ عضویت و کلاس‌ها را پرداخت کنید.

مفید برای تازه‌کارها: با اینکه TRX بسیار چالش‌برانگیز است، اما می‌توان با ایجاد تغییر در تمرین‌ها، آن را به ورزشی مطلوب برای تازه‌کاران تبدیل کرد. برای یادگیری حرکات و تمرین‌ها، باید ابتدا زیر نظر مربی باشید.

فضای باز: می‌توانید تمرین TRX را در فضای باز انجام دهید. البته به جایی ثابت نیاز دارید که بندها را به آن متصل کنید.

منزل: TRX طوری طراحی شده است که می‌توان آن را در فضاهای کوچک و سربسته نیز انجام داد. تنها به یک چیز ثابت نیاز دارید تا بندها را به آن متصل کنید (مانند یک درب بسته).

منبع webmd.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.