سونوگرافی بارداری چیست

0

تست فراصوت که آن را سونوگرافی نیز می گویند، آزمایشی است که از امواج و فرکانس های صوت برای عکس برداری از اندام های تولید مثل زنان باردار استفاده میکند تا از وضعیت سلامت جنین اطمینان حاصل شود. در هر بارداری معمولا سونوگرافی های زیادی از زنان گرفته می شود و این آزمایش معمولا تحت تجویز پزشک انجام می شود. سونوگرافی بارداری کمک میکند تا در صورت ایجاد مشکل و یا بیماری در بدن زن و یا جنین، این مشکلات مشخص شوند و به کنترل رشد صحیح جنین نیز کمک می کند. سونوگرافی بارداری یا تست فراصوت انواع مختلفی دارد: مانند سونوگرافی نرمال، سونوگرافی سه بعدی یا ۳D و سونوگرافی ۴ بعدی یا ۴D که بسیار پیشرفته تر می باشد. در این تست از قلب جنین نیز اکوکاردیوگرافی گرفته می شود تا از سلامت قلب او اطمینان حاصل کنند.

سونوگرافی بارداری در سه ماهه اول

در اوایل هفته ی ششم یا هفتم بارداری اگر زن درد و خونریزی واژنی داشته باشد باید آزمایش سونوگرافی بدهد.

البته بطور نرمال، اولین اسکن شما را اسکن تاریخ می گویند که بین هفته ی ۱۱ و ۱۳ بعلاوه ی ۶ روز از بارداری انجام می شود  که مدت زمان دقیق بارداری تان را به شما می گوید. این اسکن اهمیت بسیار زیادی دارد زیرا در این مرحله می توان اگر جنین به سندرم دان مبتلا است تشخیص داده شود و برای این کار نیز دانستن تاریخ دقیق بارداری لازم می باشد.

اسکن nuchal translucency یا (NT) همراه با آزمایش خون در هفته ی ۱۱ بعلاوه ی ۲ روز از بارداری و یا هفته ی ۱۴ بعلاوه ی ۱ روز از بارداری و یا هنگامی که تشخیص داده شود جنین به ۴۵ یا ۸۴ میلی متر رسیده است، انجام می شود.

سونوگرافی بارداری در سه ماهه دوم

بیشتر بخوانید:

اسکن نارسایی حدودا در هفته ی ۲۰ بارداری انجام می شود تا اطمینان حاصل شود که رشد جنین نرمال است یا خیر. اگر پزشک نتواند همه ی اطلاعاتی که برای اطمینان حاصل کردن از رشد کودک نیاز دارد را بدست آورد، این اسکن ممکن است در هفته ی ۲۳ نیز تکرار شود. همچنین اسکن دوم ممکن است در صورت اضافه وزن مادر و یا قرار نگرفتن جنین در جای درست از بدن مادر نیز انجام شود.

سونوگرافی بارداری در سه ماهه سوم

در سه ماهه ی سوم پزشک بین هفته ی ۲۸ الی ۴۰ بارداری دوباره سونوگرافی تجویز می کند. این سونوگرافی به این دلایل انجام می شود:

  • کنترل سلامت جنین.
  • اگر مادر قبلا کودکی با وزن کم به دنیا اورده است.
  • بیمار بودن مادر مانند دیابت و فشار خون بالا.
  • اگر بچه دو قلو باشد.
  • وزن جنین از حد نرمال بالا تر و یا پایین تر باشد.

پزشک و ماما انتظار دارند که مقدار زیادی آب دور جنین را فراگرفته باشد.

آیا سونوگرافی بارداری بی‌خطر است؟

طبق تحقیقاتی که در طی ۳۵ سال اخیر در مورد سونوگرافی انجام شده است، این آزمایش در طول بارداری هیچ خطری برای مادر و جنین نخواهد داشت؛ زیرا سونوگرافی با پرتو افکنی همراه نمی باشد. اما تحقیقات دیگری نشان می دهند که در مواقع ضروری و بدون تجویز پزشک نباید سونوگرافی گرفته شود زیرا در هر صورت این امواج دارای انرژی هستند و ممکن است بر رشد جنین تاثیر منفی داشته باشند، بخصوص در ۳ ماهه ی اول بارداری.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.