هنگام رعد و برق چه کنیم

0

هنگام رعد و برق چه کنیم ؟ اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که بروز رعد و برق در آن شایع است، باید بدانید که چگونه می‌توانید از خود و خانواده‌تان در برابر این پدیدۀ طبیعی محافظت کنید. با ما همراه باشید تا شما را با نکات ایمنی مهم هنگام رعد و برق آشنا کنیم.

صدای گویندۀ کانال پیشبینی آب و هوا را در رادیو می‌شنوید که خبر از احتمال بروز رعد و برق می‌دهد، اما تنها چیزی که در آسمان می‌بینید تعدادی ابر توپُر و سفید است. همراه با دوست‌تان راکت‌های تنیس را زیر بغل زده و راهی پارک می‌شوید، ناگهان هنگام گرم کردن بدن‌تان صدای غرش رعد و برق را می‌شنوید، سرتان را بالا می‌گیرید و نورِ ناگهانی صاعقه خیره‌تان می‌کند.

حالا چکار باید کرد؟ به بازی ادامه داد تا رعد و برق نزدیکتر شود؟ بر روی یک نیمکت فلزی در زیر درختان نشست؟ سوار ماشین شد و به خانه رفت؟ حقیقتا باید هنگام رعد و برق چه کنیم ؟

پاسخ صحیح این است: اگر پناهگاه محکم و غیربتنی در نزدیکی‌تان نیست، درون ماشین رفته و منتظر شوید تا طوفانِ رعد و برق به پایان برسد.

خطر برخورد رعد و برق

اگرچه احتمال برخورد صاعقه با شما در یک سال، ۱ در ۵۰۰ هزار است، اما برخی از عوامل می‌توانند شما را بیشتر در خطر این اتفاق قرار دهند. رعد و برق معمولا به کسانی برخورد می‌کند که در فضای باز کار می‌کنند و یا در حال انجام فعالیت‌های تفریحی در فضای باز هستند. تفاوت‌های منطقه‌ای و فصلی نیز می‌توانند بر روی احتمال برخورد صاعقه با فرد اثرگذار باشند.

در سال ۲۰۱۷، در ایالات‌متحده، شهرهای فلوریدا، آلاباما، کولورادو، کارولینای شمالی و تگزاس بیشترین آمار مرگ در اثر برخورد صاعقه را داشتند. شهر فلوریدا «پایتخت صاعقه» در ایالات‌متحده لقب گرفته است و در ۵۰ سال گذشته، بیش از ۲۰۰۰ آسیب ناشی از رعد و برق در آن ثبت شده است.

بیشتر بخوانید:

عواقب برخورد صاعقه با فرد، بسیار جدی هستند. در واقع رعد و برق یکی از اصلی‌ترین علل مرگ‌های مرتبط با آب و هوا است. بین سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۳، سالانه میانگین ۳۳ نفر در ایالات‌متحده در اثر برخورد صاعقه کشته شده‌اند.

هنگام رعد و برق چه کنیم ؟ (نکات ایمنی)

می‌توانید با رعایت نکات ایمنی، حتی وقتی در فضای باز هستید، خطر برخورد صاعقه با خودتان را کاهش دهید.

نکات ایمنی در فضای باز

  • اگر کانال پیشبینی‌ آب و هوا خبر از طوفان رعد و برق داد، فعالیت یا سفر خود را به تعویق بی‌اندازید.
  • یادتان باشد: وقتی صدای رعد و برق را می‌شنوید، به فضای بسته بروید. یک پناهگاه امن و نزدیک پیدا کنید.
  • راهنمای اصلی برای دوری از صاعقه، قانون ۳۰-۳۰ است. بعد از دیدن اولین صاعقه، از ۰ تا ۳۰ بشمرید. اگر قبل از رسیدن به ۳۰، دوباره صدای رعد و برق را شنیدید، به فضای بسته بروید. فعالیت‌های خود در فضای باز را برای حداقل ۳۰ دقیقه معلق کنید.
  • اگر پناهگاهی در دسترس نیست، دولا بشوید. تا جایی که امکان دارد بدن‌تان زمین را لمس نکند. صاعقه باعث می‌شود تا جریان‌های الکتریکی در سطح بالای زمین به وجود آیند و این جریان‌ها تا ۳۰ متر می‌توانند کشنده باشند.
  • از سطوح یا دیوارهای بتنی دوری کنید. صاعقه می‌تواند از میان هر نوع سیم و میلۀ فلزی عبور کرده و وارد دیوار‌ها و طبقات بتنی شود. اگرچه در صورت امکان باید به داخل یک فضای بستۀ غیربتنی بروید، اما بودن در فضای بسته لزوما شما را در برابر صاعقه محافظت نمی‌کند. در واقع حدود یک‌سوم از آسیب‌های ناشی از رعد و برق در فضاهای داخلی اتفاق می‌افتند.

نکات ایمنی در فضای داخلی

  • هنگام طوفان رعد و برق از آب دوری کنید. صاعقه می‌تواند از میان لوله‌کشی آب عبور کند.
  • از لوازم برقی دوری کنید. صاعقه می‌تواند از میان سیستم‌های برقی و گیرنده‌های تلویزیون و رادیو عبور کند.
  • از تلفن‌های سیمدار دوری کنید. استفاده از تلفن‌ همراه یا تلفن‌های بدون‌سیم خطری ندارد.
  • از طبقات و دیوارهای بتنی دوری کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.