بعد از ورزش هوازی چه بخوریم

0

کسانی که در تلاش برای دستیابی به بدنی سالم هستند، باید این نکته را بدانند که علاوه بر تمرین‌های ورزشی متنوع (از جمله تمرینات مختلف هوازی)، رژیم غذایی نیز اهمیت بالایی دارد. آنچه که می‌خورید می‌تواند تأثیر زیادی بر اثربخشی تمرین شما داشته باشد. اطمینان از خوردن غذای مناسب پس از ورزش به بهبود عملکرد عضلات شما کمک می‌کند. در این مطلب به بررسی بهترین مواد غذایی برای مصرف بعد از انجام ورزش هوازی می‌پردازیم.

پس از ورزش هوازی چه بخوریم؟

اگر از وزن خود آگاه هستید، مصرف غذاهای کم کربوهیدرات یا فاقد کربوهیدرات پس از ورزش هوازی به شما توصیه می‌شود. انواع مختلفی از شیک‌های جایگزین غذا وجود دارند (شیک پروتئین) که یک مادۀ مغذی کم چرب و بدون کربوهیدرات برای بدن به حساب می‌آیند. شما همچنین می‌توانید یک سالاد سبزیجات با مرغ یا ماهی سفید را انتخاب کنید. این گزینه‌ها به شما در دستیابی به اهداف کاهش وزن کمک می‌کنند و نیاز بدن شما را به پروتئین مورد نیاز برای بازسازی عضلات بدن نیز فراهم می‌کنند. موارد زیر گزینه‌های سالم غنی از پروتئین و کم‌چرب هستند که می‌توانید مادۀ مغذی مورد نیاز خود را پس از ورزش هوازی از بین آن‌ها انتخاب کنید.

ماست یونانی (چکیده)

ماست یونانی سرشاز از پروتئین و کلسیم چربی سوز است و یک انتخاب ایده آل برای غذای بعد از ورزش هوازی به شمار می آید. ماست یونانی همچنین سرشار از ویتامین B و پتاسیم می باشد. ویتامین B در بازسازی انرژی و پتاسیم به کاهش التهاب در ماهیچه ها و مفاصل کمک می کند. ماست یونانی حاوی کربوهیدرات های طبیعی است که کمک می کند سطوح گلیکوژن در عضلات شما تقویت شوند.

توت‌ها

توت ها حاوی قندهای طبیعی هستند که گلیکوژن را به عضلات باز می گردانند، اما محتوای قند آن به اندازه ای نیست که سطح انسولین را افزایش دهد. توت ها نیز مانند ماست یونانی دارای پتاسیم و همچنین ویتامین C هستند. ویتامین C دارای مزایای سلامتی فراوانی است که شامل مزایای ضد التهابی می شود و می تواند به بهبود عضلات، پس از تمرین هوازی نیز کمک کند. توت ها همچنین سرشار از آنتی اکسیدان هستند که برای سلامت کلی سیستم قلبی – عروقی بسیار مفید می باشند.

روغن نارگیل

مصرف روغن نارگیل می تواند قبل و بعد از ورزش بسیار مفید باشد. مقدار کمی از این روغن باعث کاهش فشار انسولین پس از ورزش می شود و همچنین بدن شما را از مواد زائدی که در طی تمرین تجمع می یابند نیز پاک می کند.

طرز استفاده

مقدار کمی روغن را می توان به شیک یا کوکی ها اضافه کنید. اینکار می تواند به افزایش سطح انرژی قبل و بعد از تمرین نیز کمک کند.

ورزش هوازی

بیشتر بخوانید:

سفیده تخم مرغ

سفیده تخم مرغ یک انتخاب عالی برای وعدۀ پس از ورزش هوازی می باشد. سفیده تخم مرغ بدون چربی، بدون کربوهیدرات و حاوی پروتئین بالایی بوده و تهیه آن نیز آسان می باشد.

طرز مصرف

سفیده تخم مرغ یک ماده همه کاره است و می تواند به صورت جداگانه یا پخته شده با سبزیجات مصرف شود. برخی حتی آنرا به صورت خام می خورند تا از بهره وری از مواد مغذی درون آن اطمینان حاصل کنند. هرچند که اینکار نیازمند معده ای بسیار قوی می باشد و بهتر است از آن خودداری کنید.

بادام

مصرف بادام خام و بدون نمک یک گزینه ی عالی برای تغذیۀ پس از تمرین به حساب می آید. بادام ها دارای سطوح پروتئین بالایی هستند و به بهبود عضلات کمک می کنند. همچنین حاوی مقادیر زیادی ویتامین B، پتاسیم و منیزیم نیز می باشند. این مواد مغذی می توانند به سلامت قلب، سلامت عضلات، فشار خون و همچنین کاهش وزن شما نیز کمک کنند.

طرز مصرف

بادام می تواند با انواع توت ها، میوه یا ماست یونانی سرو شود.

آووکادو

آووکادو به طور طبیعی حاوی مقادیر بالایی از فیبر و چربی های غیراشباع است. مصرف چربی های غیراشباع به جای چربی های اشباع شده در رژیم غذایی، باعث کاهش چربی شکم می شود. غذاهایی با فیبر بالا می توانند به سلامتی قلب و گوارش شما کمک کنند و همچنین می توانند در بهبود کنترل قند خون و کنترل وزن شما نیز موثر باشند.

ماهی قزل‌آلای وحشی

ماهی قزل آلای وحشی غنی از اسیدهای چرب پروتئین، آهن و امگا ۳ می باشد. امگا ۳ که در ماهی قزل آلای وحشی وجود دارد می تواند به بهبود حساسیت انسولین کمک کند و سطح چربی را در اطراف کمر کاهش دهد. ماهی قزل آلای وحشی همچنین می تواند سوخت و ساز بدن را از طریق فعال کردن هورمون تیروئید افزایش دهد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.