محل ذخیره گلوکز در بدن

0

گلوکز نوعی قند است که با تجزیۀ کربوهیدرات‌ها در بدن تولید می‌شود. بدن شما برای تولید انرژی به گلوکز نیاز دارد. همچنین سیستم عصبی و فعالیت مغز نیز نیازمند گلوکز هستند که برای عملکردهای شناختی نظیر حافظه، یادگیری و تمرکز ضروری می‌باشد. اما شاید سوالی که برای بسیاری از علاقه‌مندان به مباحث علمی پیش می‌آید این است که محل ذخیره گلوکز در بدن کجاست؟ در ادامه به پاسخ این سوال می‌پردازیم.

محل ذخیره گلوکز در بدن کجاست؟

بدن از کربوهیدرات‌های موجود در غذا استفاده کرده و آنها را به گلوکز تبدیل می‌کند. گلوکز سپس می‌تواند وارد جریان خون شده، برای تامین سوخت سیستم عضلانی استفاده شده و یا وارد کبد شود. صرفنظر از اینکه گلوکز در کجا ذخیره می‌شود، بدن شما همیشه از آن برای تولید آدنوزین تری‌فسفات (ATP) استفاده می‌کند. این ترکیب منبع واقعی انرژی است.

جریان خون

گلوکزهایی که به تازگی تولیده شده‌اند، معمولا به طور مستقیم وارد جریان خون می‌شوند. بعد از وارد شدن به جریان خون، گلوکز سریعا برای تولید ATP در دسترس قرار می‌گیرد که باعث می‌شود تا انرژی بدن برای انجام فرآیندهای مختلف تامین گردد. اکسیژنِ دستگاه قلبی – تنفسی نیز به فرآیند تولید انرژی کمک می‌کند.

بیشتر بخوانید:

سیستم عضلانی

بدن می‌تواند گلوکز را در سیستم عضلانی نیز ذخیره کند. برای اینکار، ابتدا بدن گلوکز را به گلیکوژن تبدیل کرده و سپس آن را درون سیستم عضلانی ذخیره می‌کند. بعد از اینکه گلوکز به گلیکوژن تبدیل می‌شود، دیگر قادر نیست وارد جریان خون گردد، اما عضله آن را برای بهره‌برداری به منظور تولید ATP استفاده می‌کند.

کبد

محل ذخیره گلوکز در بدن کجاست؟ کبد مهمترین مکانیسم ذخیره‌سازی گلوکز را اجرا می‌کند. کبد نیز گلوکز را به شکل گلیکوژن ذخیره می‌کند. کبد بزرگترین عضو داخلی بدن است و می‌تواند تا ۱۰ درصد از حجم‌اش را به گلیکوژن اختصاص دهد. کبد نه تنها در صورت نیاز گلیکوژن را آزاد می‌کند، بلکه میزانِ گلوکز موجود در جریان خون را نیز تنظیم می‌کند.

تمامِ این فرآیند توسط لوزالمعده کنترل می‌شود. هنگامی که سطح گلوکز در خون بیش از حد پایین باشد، لوزالمعده هورمونی به نام گلوکاگون را تولید می‌کند که آزاد شدن گلیکوژن توسط کبد را موجب می‌شود. کبد گلیکوژن را به شکل گلوکز آزاد می‌کند. اگر سطح گلوکز خون بیش از اندازه زیاد باشد، لوزالمعده انسولین تولید می‌کند تا آزاد شدن گلوکز توسط کبد را محدود کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.