چه کسانی نباید روزه بگیرند

0

اگرچه روزه گرفتن به طور کلی برای افراد معمولی مشکلی ایجاد نمی‌کند و در بسیاری از موارد برای کاهش وزن و بهبود وضعیت سلامت مفید است، اما افرادی نیز وجود دارند که باید از روزه داری خودداری کنند. در واقع بدلیل شرایط خاصی که این افراد دارند، نخوردن غذا و آب برای چندین ساعت می‌تواند سلامتی آنها را به خطر اندازد. چه کسانی نباید روزه بگیرند ؟ با ما همراه باشید تا پاسخ این سوال را دریابیم.

چه کسانی نباید روزه بگیرند ؟

زنان باردار و شیرده

این افراد باید از کودکی که در شکم‌شان است مراقبت کرده و یا به کودکی که تازه به دنیا آمده شیر بدهند. این زنان برای تغذیۀ کودک به کالری نیاز دارند. البته نیازی نیست بگوییم که کالری دریافتی این مادران باید از منابع غذایی مغذی و واقعی باشد تا هم خودشان و هم کودک به بهترین شکل ممکن تغذیه شوند.

کودکان زیر ۱۸ سال و در حال رشد

بیشتر بخوانید:

کودکان نباید همواره در حال مصرف خوراکی و هله‌هوله باشند. از طرفی هم روزه گرفتن به طور کامل برای بسیاری از کودکان و نوجوانان مناسب نیست. این افراد بهتر است روزه کله‌گنجشکی بگیرند و همچنین مواد غذایی سالم و مناسب مصرف کنند.

کسانی که سوءتغذیه دارند

افرادی که وزن‌شان بیش از حد کم بوده یا به اختلالات خوردن نظیر بی‌اشتهایی عصبی دچار هستند نباید روزه بگیرند. اگر مطمئن نیستید که در این طبقه‌بندی قرار می‌گیرید، از یک دوست یا اعضای خانواده سوال کرده و یا به یک متخصص تغذیه مراجعه کنید.

افرادی که بیمار هستند

بسیاری از بیماری‌ها خفیف بوده و برای روز‌ه گرفتن مشکلی ایجاد نمی‌کنند. اما بیماری‌های جدی و مزمن نظیر دیابت نیازمند مراقبت منظم و ویژه هستند و روزه‌داری می‌تواند برای افراد مبتلا به این بیماری مشکلساز باشد. برای اینکه مطمئن شوید که آیا قادر به روزه‌داری هستید یا نه، حتما با پزشک خود در این‌باره مشورت کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.