چرا لاغر نمی شویم

0

به راستی چرا لاغر نمی شویم ؟ این سوال افراد زیادی است که تلاش‌هایشان برای کاهش وزن با شکست مواجه شده است. قبل از هرچیز باید بدانید چیزی که می‌خورید تاثیری مستقیم بر وزن و اندامتان دارد؛ اما چگونه غذا خوردن هم نقش بسیار مهمی را در این زمینه ایفا می‌کند. در اینجا برخی اشتباهات رایجی که مانع لاغر شدن‌تان می‌شوند را برایتان توضیح خواهیم داد.

تند غذا می‌خورید

چرا لاغر نمی شویم ؟ اگر سریع غذا می خورید، تا زمانی که پیام سیری به مغزتان منتقل شود، مقدار غذای بیشتری خواهید خورد. حتما غذایتان را به خوبی بجوید و لقمه های کوچک بردارید تا به این طریق کالری دریافتی در هر وعده را کاهش دهید.

آب کافی نمی‌نوشید

کم نوشیدن آب از آن اشتباهاتی است که پیش پا افتاده بنظر می رسد؛ اما در واقع باعث چاق شدن می شود. تحقیقات نشان داده اند که اگر میزان آب بدن شما کم باشد، نمی تواند احساس گرسنگی و سیری را از هم تشخیص دهد. یعنی ممکن است در زمان کم آبی، به جای نوشیدن آب شروع به غذا خوردن کنید.

چیزی از اندازۀ وعده‌ها نمی‌دانید

در بشقاب و کاسه های کوچک غذا بخورید تا جلوی زیاد غذا خوردن خود را بگیرید. اگر ظرف غذای تان بزرگ باشد ممکن است حس کنید مقداری که خوردید کم است و بخواهید بیشتر غذا بخورید.

بیشتر بخوانید:

کالری زیادی می‌نوشید

چرا لاغر نمی شویم ؟ مشکل این است که مغز تنها قادر به ثبت کالری هایی است که از طریق غذا دریافت می شوند؛ و وقتی نوشابه می نوشید از نظر مغزتان هیچ کالری‌ای دریافت نکرده اید. پس بهتر است نوشیدنی های پرکالری را کنار گذاشته و به جای آن وعده های غذایی تان را بخورید؛ زیرا مصرف زیاد نوشیدنی به جای غذا می تواند باعث دریافت کالری اضافی و چاقی شود. برای کمک به روند کاهش وزن بهتر است بیشتر آب بنوشید و نوشابه را کنار بگذارید.

مصرف فیبرتان کم است

مصرف ناکافی فیبر از آن دسته موارد به ظاهر پیش پا افتاده ای است که باعث چاقی می شود. اگر فیبر مصرف کنید برای مدت طولانی تری احساس سیری خواهید کرد و جلوی پرخوری تان گرفته می شود. تحقیقات نشان داده اند اگر روزانه ۱۴ گرم فیبر مصرف کنید می توانید کالری دریافتی خود را ده درصد کاهش دهید. برای دریافت فیبر کافی حبوبات، سبزیجات و میوه ها را در رژیم روزانه یتان قرار دهید.

زیادی اجتماعی هستید

اگر روابط زیادی با دیگران دارید ممکن است بدون آنکه متوجه شوید کالری های زیادی دریافت کنید. اکثر موقعیت های اجتماعی با غذا و نوشیدنی همراه هستند. تحقیقات نشان داده اند که اگر کنار شخصی بنشینید که پرخوری می کند، احتمال اینکه شما هم بیشتر غذا بخورید زیاد است. بعلاوه ممکن است در مهمانی ها اصل سالم خواری را کنار بگذارید و در نتیجه روند کاهش وزن تان را نیز خراب کنید.

نشستن‌های طولانی‌مدت

اگر به گونه ای زندگی کنید که اکثر اوقات ساکن هستید، حتما چاق می شوید. اگر شغل تان طوری است که ۹ تا ۱۱ ساعت باید نشسته باشید، که در کشور های غربی بسیار معمول است، حتما وزنتان افزایش پیدا می کند. نشستن طولانی ممکن است به نظرتان بی ضرر باشد اما با این کار ریسک ابتلا به چاقی و بیماری های مزمن افزایش خواهد یافت. برخی مطالعات انجام شده مشخص کرده اند که نشستن بیش از ۱۰ ساعت در روز ریسک مرگ زود هنگام را تا ۳۴ درصد افزایش می دهد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.