چرا نمی توانم تصمیم بگیرم

0

در طول روز باید دربارۀ صدها مورد کوچک تصمیم بگیرید. باید تصمیم بگیرید که چه لباسی بپوشید، چه غذایی برای ناهار بخورید، بعد از سرکار کجا بروید، چطوری به یک ایمیل پاسخ دهید و بسیاری موارد دیگر. برخی از مردم برای تصمیم‌گیری هیچ مشکلی ندارند، اما افراد دیگر همواره با دشواری مواجه هستند و این سوال در ذهن‌شان نقش می‌بندد: چرا نمی توانم تصمیم بگیرم ؟ حقیقت این است که تصمیم‌گیری همیشه کار راحتی نیست، مخصوصا وقتی که به عواقب تصمیم‌تان فکر می‌کنید.

چرا نمی توانم تصمیم بگیرم ؟

اگرچه تصمیم‌گیری گاهی اوقات دشوار است، اما این دشواری در برخی از افراد بسیار شدید می‌شود. آنها زمان زیادی را برای تصمیم گرفتن اختصاص می‌دهند و همواره از این شاخه به آن شاخه می‌پرند تا تصمیم درست را پیدا کنند. در ادامه به دلایل سخت بودن تصمیم‌گیری در این افراد می‌پردازیم.

تصورات غلط دربارۀ تصمیم‌گیری

برخی از مردم فکر می‌کنند که تصمیم‌گیری امری دشوار است، زیرا تصورات غلطی دربارۀ این موضوع دارند. رایج‌ترین باورهای غلط عبارتند از:

  • حتما باید تصمیم درست را بگیرید.
  • مشکلی ندارد اگر تصمیم‌گیری نکنید.
  • برخی از تصمیم‌ها دشوارتر هستند: این تصور غلط است. تمام تصمیم‌های زندگی مهم هستند و به گونه‌ای بر روی زندگی اثر می‌گذارند.
  • برخی از تصمیم‌ها عواقبی ندارند.
بیشتر بخوانید:

دلایل روانی

چرا نمی توانم تصمیم بگیرم ؟ ممکن است پاسخ این سوال برای شما با دلایل روانی گره خورده باشد. اغلب مشکلات روانی ریشه در عدم اعتماد به نفس دارند که این مشکل نیز خود دلایل مختلفی دارد. برخی از دلایل روانی که تصمیم‌گیری را مشکل می‌کنند از این قرارند:

  • در تمام طول زندگی سعی کرده‌اید که اطرافیانتان را راضی نگه دارید.
  • در طول زندگی به دفعات بسیار مفعولِ قلدری کردن بوده‌اید.
  • همیشه کس دیگری برایتان تصمیم می‌گرفته است.

راه‌هایی برای بهبود قدرت تصمیم‌گیری

چرا نمی توانم تصمیم بگیرم ؟ به جای تمرکز کردن بر روی این سوال، باید بر روی استراتژی‌هایی متمرکز شوید که مهارت‌های تصمیم‌گیری را تقویت می‌کنند.

  1. بیش از حد دربارۀ گذشته فکر نکنید: هیچکس نمی‌تواند همیشه تصمیم‌های درست بگیرد. در تصمیم‌های اشتباه گذشته غرق نشوید و به حال و آینده‌تان فکر کنید.
  2. از بررسی بیش از حد دوری کنید: فکر کردن دربارۀ عواقب تصمیم‌تان کار خوبی است، اما بیش از حد فکر کردن و بررسی کردن می‌تواند گیج‌تان کرده و تصمیم‌گیری را سخت کند.
  3. بپذیرید که تصمیم‌ها ممکن است اشتباه باشند: همیشه خودتان را سرزنش نکنید و نگویید که چرا نمی توانم تصمیم بگیرم ؟ گاهی اوقات موضوع دربارۀ درست و غلط بودن تصمیم نیست، بلکه دربارۀ انتخاب بهترین تصمیم است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.