بدترین تمرینات بدنسازی

0

اگر یکبار به باشگاه بدنسازی محله‌تان سری بزنید، مطمئنا متوجه خواهید شد که دستگاه‌ها و ابزارهای مختلفی در این باشگاه‌ها وجود دارد و اعضای باشگاه با استفاده از این دستگاه‌ها همواره در حال تمرین کردن هستند. سوال این است: آیا این دستگاه‌ها و به طور مشخص تمام تمرین‌ها برای بدن مناسبند؟ جواب یک «خیر» قاطعانه است. برخی از تمرینات بدنسازی می‌توانند شما را در خطر بروز آسیب‌های جدی قرار دهند. در این مطلب به بررسی بدترین تمرینات بدنسازی می‌پردازیم.

دستگاه کشش پا

چندبار در طول روز پیش می‌آید که جایی نشسته باشید و پاهایتان را بالا و پایین کنید؟ احتمالا به ندرت و شاید هرگز. متخصصین می‌گویند که انجام تمرینات پا با دستگاه‌های کشش پا، از بدترین تمرینات بدنسازی بوده و هیچ سود و مزیتی ندارند. تمرینات باید کارآمد باشند، یعنی از حرکات طبیعی بدن برای تقویت عضلات استفاده شود. علاوه بر این، زانوهای شما به گونه‌ای طراحی نشده‌اند که از چنین زاویه‌ای وزن را تحمل کنند و این می‌تواند باعث بروز آسیب شود.

حرکات بهتر: اسکات، ددلیفت و لانج.

بدترین تمرینات بدنسازیلت از پشت سر

وقتی حرکت لت را انجام می‌دهید، میله باید همیشه در جلوی بدن‌تان باشد. در غیر این صورت، آسیب دیدن شانه در انتظار شماست. پایین آوردن میلۀ لت و بردن آن به پشت سر و گردن، فشار زیادی را بر روی قسمت جلوییِ مفصل شانه وارد می‌کند.

حرکات بهتر: کافیست حرکت لت را به طور صحیح انجام دهید و میله را جلوی بدن‌تان و به سمت سینه پایین بکشید. نیازی نیست حتما میله به سینه برسد.

بدترین تمرینات بدنسازیاسکات با دستگاه اسمیت

شاید فکر کنید که دستگاه اسمیت جایگزینی ایمن‌تر برای اسکات معمولی با هالتر باشد، اما به هیچ‌وجه اینطور نیست. وقتی با استفاده از دستگاه اسمیت حرکات اسکات را زده و به پایین می‌روید، کمرتان صاف بوده و تقریبا به طور کامل عمود بر زمین است. این باعث می‌شود تا مهره‌های کمر فشرده شده و دچار تنش شوند. همچنین چون دستگاه اسمیت نیازمند این است که کمی به عقب خم شوید، فشار بیشتری بر روی زانوها وارد می‌شود.

حرکات بهتر: هم اسکات با وزنه (دمبل و هالتر) و هم اسکات با وزنِ بدن‌تان،  تمام بدن را درگیر کرده و فشار بیش از حد به مفاصل وارد نمی‌کنند.

بیشتر بخوانید:

حرکت سوپرمن

میزانِ نیرو و فشردگی‌ای که با انجام این حرکت بر روی مهره‌های کمر وارد می‌شود باورکردنی نیست. درست است که با این حرکت، ماهیچه‌های راست‌کننده ستون مهره‌ها و بسیاری از ماهیچه‌های تثبیت کننده در کمر و مرکز بدن را درگیر می‌کنید، اما در عین حال نیرو و تنش بسیار زیادی بر نواحی حساس و خاص بدن نیز وارد می‌شود.

حرکات بهتر: ددلیفت و حرکت پل روی زمین (floor bridge) جایگزین‌های خوبی هستند.

بدترین تمرینات بدنسازیپشت بازو دیپ

این حرکت برای تقویت پشت بازو طراحی شده، اما می‌تواند به راحتی به عضلات کوچک موجود در شانه فشار وارد کند. بلند کردن بدن وقتی که بازوها عقب‌تر از سینه قرار دارند، کار خطرناکی است. اگر این عضلات آسیب ببینند، انجام کارهای روزانه – مانند شستن موی سر – به امری دردناک تبدیل می‌شود.

حرکات بهتر: پشت بازو سیمکش، شنای دست بسته و پرس سینه با فاصلۀ کم دست‌ها.

هر حرکتی که با درد همراه است

درد نشانۀ یک تمرین غلط است. ناراحتی ناشی از تمرین شبیه به یک درد خفیف یا سوزش در عضلات است، اما وقتی درد حاد باشد، به صورت ناگهانی و تند و تیز ظاهر می‌شود و در اغلب موارد در نزدیکی یک مفصل روی می‌دهد.

هر تمرینی چند جایگزین دیگر دارد، اگر با انجام تمرینی درد را تجربه می‌کنید، به سراغ تمرین‌های دیگر بروید.

نظر شما دربارۀ بدترین تمرینات بدنسازی چیست؟ دیدگاه‌تان را با ما به اشتراک بگذارید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.