رفع زردی دندان با روش‌های خانگی

0

چه کارهایی میتوان در خانه برای رفع زردی دندان انجام داد؟ ابتدا باید با دلایل زرد شدن دندان آشنا شوید و از آنها پرهیز کنید.

دلایل زرد شدن دندان‌ها

دلیل های زیادی برای زرد شدن دندان ها وجود دارد؛ در این متن به چند دلیل اصلی اشاره شده است:

  • پیر شدن: لایه ی بیرونی دندان که به عنوان مینای دندان شناخته می شود با پیر شدن ضعیف می شوند.
  • غذاهای اسیدی: مصرف غذاهای اسیدی یا نوشیدنی هایی مثل سودا،غذاهای فرآوری شده، شکلات و یا شیرینی های دیگر میتوانند مینای دندان شما را با گذر زمان فرسوده کند
  • آنتی بیوتیک ها: مصرف زیاد یا مداوم آنتی بیوتیک ها می تواند باعث تغییر رنگ دندان ها شود.
  • سیگار کشیدن: سیگار کشیدن باعث زرد شدن دندان ها می شود؛ پس اگر تابحال ترک نکرده اید ، اکنون زمان مناسبی برای ترک کردن آن است.
  • قهوه و چای: درحالی که شاید ما عاشق این نوشیدنی ها باشیم و با نوشیدن آنها انرژی و سایر فواید آنها را دریافت کنیم ، اما حقیقت این است که این نوشیدنی ها باعث ایجاد لکه بر روی دندان های ما می شوند . برای سفید شدن دندان ها مصرف چای و قهوه را قطع کنید.
  • فلوراید بیش از حد: زمانی که بدنهایمان به میزان کمی فلوراید نیاز دارند، بیشتر ما آن را از آب و خمیر دندان دریافت می کنیم که این مقدار ، بیش از اندازه است و می تواند به مینای دندان ما آسیب برساند.
  • بیماری لثه: باکتری های درون دهان شما می توانند مینای دندان های شما را از بین ببرند.

رفع زردی دندان با روش‌های خانگی

ترکِ عادت‌های مضر

کاهش یا پرهیز از عاداتی که باعث کثیف شدن دندان ها می شوند، برای مثال نوشیدن سودا، مصرف غذا های فرآوری شده و شیرینی ها را قطع کنید. شکر در مجله ی تحقیقات دندان، به عنوان یک عامل در رشد استرپتوکوکوس جهش یافته (نوعی باکتری) نشان داده شده است که می تواند به مینا ی دندان شما آسیب بزند.

قطع مصرف خودسرانۀ آنتی‌بیوتیک

فقط زمانی از آنتی بیوتیک ها استفاده کنید که توسط پزشکتان تجویز شده باشند.

ترک سیگار

برای رفع زردی دندان ، سیگار کشیدن را ترک کنید و نوشیدن قهوه و چای را محدود یا قطع کنید. شما همچنین می توانید قهوه و چای سرد خود را از طریق نی فلزی یا شیشه ای بنوشید که دندان ها کمتر در معرض نوشیدنی قرار بگیرند.

کربن فعال یا زغال فعال

امروزه اینترنت پر از ادعاهایی مبنی بر این است که کربن فعال می تواند برای رفع زردی دندان مفید باشد. اما درحال حاضر هیچ تحقیقی برای اثبات این ادعاها وجود ندارد. اگر این روش را انتخاب کردید، هر روز برای چند دقیقه زغال فعال را روی دندان های خود قرار می دهید. البته مسئولیتِ خطر انجام اینکار به عهدۀ خودتان است.

سرکه سیب

تحقیقی در مجله ی دانشگاه سیچوآن (Sichuan) در چین نشان می دهد که سرکه ی سیب در کاهش تغییر رنگ دندان ها موثر است. با این حال، سرکه همچنین می تواند در صورت استفاده ی بیش از حد باعث نرم شدن دندان ها شود. پس بهتر است آن را فقط در زمان خواب و به عنوان یک دهانشویه استفاده کنید.

جوش شیرین

بیشتر بخوانید:

با جوش شیرین دندان های خود را مسواک کنید. یک مطالعه در مجله ی clinical dentistry  (دندانپزشکی بالینی) منتشر شده که نشان می دهد استفاده از خمیر دندان هایی که جوش شیرین و هیدروژن پروکسید دارند، بعد از شش هفته به طور قابل توجهی به رفع زردی دندان ها کمک کرده اند.

یک قطره روغن نعنای فلفلی اصل نیز به جوش شیرین اضافه کنید (مطمئن شوید روغنی که استفاده می کنید برای استفادۀ خوراکی نیز مناسب است) تا نفس شما را تازه کند.

رفع زردی دندان

مسواک زدن و استفاده از نخ دندان بصورت منظم

بعد از هر وعده ی غذایی و میان وعده ها مسواک بزنید و استفاده از نخ دندان را به صورت روزانه شروع کنید تا از ساخته شدن باکتری و آسیب رسیدن به مینای دندان هایتان جلوگیری شود.

آب را تصفیه کنید

درحالی که من از هیچ تحقیقی که نشان بدهد آب تصفیه شده دندان ها را سفید می کند، مطلع نیستم، اما بیرون آوردن فلوراید اضافی از آب به قوی نگه داشتن مینای دندان هایتان کمک خواهد کرد. هنگامی که مینای دندان قوی باشد، دندان ها سفید باقی می مانند. هنگامی که درحال انجام این کار هستید  شاید بخواهید از خمیردندان های طبیعی که بدون فلوراید هستند استفاده کنید.

هیدروژن پراکسید

بعضی افراد برای رفع زردی دندان هیدروژن پراکسید را توصیه می کنند. درحالی که هیدروژن پراکسید اثر سفید کننده ای روی بعضی از سطوح دارد و همچنین دارای خاصیت آنتی باکتریال است، اما رویکرد آن در تحقیقات زیادی دیده نمی شود.

یک مطالعه ی منتشر شده در مجله ی clinical dentistry نشان می دهد که استفاده از خمیر دندان هایی که جوش شیرین و هیدروژن پراکسید دارند بطور قابل توجهی باعث سفید شدن دندان ها بعد از شش هفته می شوند.

هنگام استفاده از هیدروژن پراکسید مراقب باشید، زیرا این ماده دارای خطراتی نیز می باشد. دقت کنید که هیدروژن پراکسید را به صورت بسیار رقیق استفاده کنید تا از سوزش پوست و لثه هایتان جلوگیری شود.

ایمن ترین راه استفاده این است که با ۱٫۵% یا ۳% رقیق شدگی، به عنوان دهان شویه استفاده شود. مطمئن شوید محصولی که انتخاب کرده اید، برای مصارف دهانی قابل استفاده است.

خاک کائولین (خاک رس سفید)

بعضی منابع اینترنتی ادعا می کنند که خاک کائولین دندان ها را سفید می کند، اما در حال حاضر هیچ تحقیقی وجود ندارد که اثر بخشی ثابت شده ی این خاک را نشان دهد.

آناناس

بعضی افراد عقیده دارند که خوردن آناناس یا قرار دادن آناناس روی دندان ها می تواند به سفید شدن دندان ها کمک کند. به این دلیل که آنزیم های شناخته شده ای مانند بروملین در آناناس خام یافت شده اند. یک مطالعه، متوجه شده که ترکیب بروملین و پاپاین(نوعی پروتئین) در پاپایا (نوعی میوه) بر روی دندان ها عمل می کند و بر روی کاهش تغییر رنگ دندان ها موثر است، اما تحقیق بیشتری برای اثبات این رویکرد مورد نیاز است.

منبع care2.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.